سه‌شنبه, 13 خرداد 1399 English
گروه ها

گروه متالورژى و مواد

 

علم و مهندسی مواد رشته ای چند تخصصی است که دربرگیرنده تولید، خواص و کاربردهای مواد برای حوزه های مختلف علوم و مهندسی است. مهندسی و علم مواد در داخل خود شاخه های از علوم فیزیک کاربردی و شیمی را دارا است، علاوه بر آن جنبه های از مهندسی های مکانیک، عمران، شیمی و برق را نیز دارد. در حال حاضر در سطح جهانی با توجه به رشد قابل توجه در تحقیقات و فناوری در این رشته، علم مواد و زیر شاخه های آن به عنوان رشته جلودار بسیاری از دانشگاه ها مطرح است.

مهندسی متالورژی یکی از زیر شاخه های مهندسی مواد است که در آن به روش­های استخراج فلز از سنگ معدن، تصفیه و آلیاژسازی و در نهایت ساخت قطعات سودمند از فلزات  پرداخته می شود. این تعریف که متالورژی از قدیمی ‌ترین هنرها و از جدیدترین علوم است، بخوبی تاریخچه طولانی و آینده روشن رشته متالورژی را بیان می‌کند. مهندسی متالورژی به مفهوم کلاسیک آن، فرآوری مواد معدنی از کانه‌های آنها (جداسازی از سنگ معدن)، ذوب و استخراج کانه فرآوری شده، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیه آلیاژها، فن کار بر روی فلزات، شکل دادن آنها و محافظت از محصولات فلزی در برابر آسیب و خوردگی را در بر می‌گیرد. از زمانی که بشر فلز را شناخت، متالورژی را به‌عنوان یک هنر فرا گرفت. سابقه بکارگیری فلز توسط بشر به بیش از 40 هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. عهد برنز که در آن بشر موفق به تولید آلیاژ برنز از مس و قلع گردید به حدود 3500 سال قبل از میلاد بر می گردد. شواهد باستان شناسی نشان می‌دهد که ساکنین فلات ایران، جزو اولین اقوامی بوده‌اند که به کشف فلزات و استفاده از آن نائل گردیده‌اند. صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به‌عنوان صنعت مادر شناخته شده که با پیشرفتهای روز افزون تکنولوژی ، نقش آن مهم تر و جنبه های کاربردی آن متنوع تر می‌گردد. رشته مهندسی متالورژی و مواد در حال حاضر در دوره كارشناسی مشتمل بر سه گرایش متالورژی استخراجی، متالورژی صنعتی و سرامیك است كه در ادامه به آنها پرداخته می­شود.

گروه مهندسى مواد شامل سه رشته «مهندسى متالورژى استخراجى»، «مهندسى متالورژى صنعتى» و «مهندسى سرامیك» می باشد كه از مهر 86 آغاز به كار كرده است.

دانشجویانى كه در این رشته ها فارغ التحصیل مى شوند، مى توانند در كارخانه هاى ویژه استخراج فلزات و غیرفلزات، فناورى و نیروگاه هاى هسته اى و بطور تخصصى و غیرتخصصى در تمام صنایع و كارخانجات كشور مشغول به كار شوند.

گروه مهندسى متالورژى دارای 5 نفر عضو هیأت علمى تمام وقت و نیمه وقت با تخصصهاى «شناسایى فلزات» ، «متالورژى جوش» ، «متالورژى استخراجى» و «شكل دادن» مى باشد. تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل این گروه براى سال 86 یعنى در اولین ورودى 250 نفر بوده است.

 


دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول