Sunday, January 19, 2020 English


معرفی خدمات شبکه و اینترنت

 

شبکه :


با توجه به توسعه روزافزون كاربرد فناوری اطلاعات و نیاز دوایر به سرویس های مختلف نرم افزاری، طرح شبكه یكپارچه و جامع جهت فراهم آوردن زیر ساخت مناسب در بكارگیری فناوری اطلاعات پیشنهاد گردید. شبكه مذكور توسط كارشناسان واحد، نیاز سنجی طراحی و نظارت گردید و طبق استانداردهای روز دنیا و با استفاده از تجهیزات پرسرعت و ساخت شركت های معتبر دنیا پیاده سازی شده است كه شامل 950 ترمینال، 9 سرور قدرتمند، 50 تجهیز هوشمند و نیز بیش از  1500 متر فیبر نوری در زیر ساخت این شبكه بكار رفته است و همچنین بیش از 35 كیلومتر كابل شبكه می باشد.

از دیگر خصوصیات این شبكه، قابلیت توسعه پذیری آن می باشد. از طریق این شبكه، كلیه سرویس های اینترنت، حسابداری، كتابخانه، وب سایت های اطلاع رسانی واحد و همچنین انتخاب واحد اینترنتی به كاربران مختلف ارائه می گردد. هم اكنون طرح  شبكه مجتمع آزادگان و اتصال آن به اتاق كنترل شبكه از طریق فیبر نوری با مسافت حدود یك كیلومتر در دست مطالعه و بررسی می باشد.

از جمله فعالیتهای این بخش برگزاری انتخاب واحد اینترنتی از طریق شبكه جامع با 2000 نفر ساعت كار فنی جهت نصب، راه‌اندازی، پیكربندی و بروز رسانی و همچنین برقراری امنیت اطلاعات و ایجاد وب سایتهای متعدد اینترانتی (شبكه داخلی) و اتصال بیش از 145 دستگاه كامپیوتر به وب سایتهای مذكور از طریق شبكه داخلی و نظارت مكرر بر اتصال و كیفیت سرویس دهی آنها  و نیز  پاسخگویی به كاربران متصل به شبكه می توان نام برد.   

  

اینترنت :


در راستای ارتقاء سطح علمی اعضاء محترم هیئت علمی و دانشجویان عزیز و پرسنل محترم استفاده از منابع و انجام تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول با اتصال به شبكه جهانی اینترنت با استفاده از فیبر نوری و پهنای باند
  10 Mbpsتوانسته است خدمات ارزنده ای را به كاربران خود ارائه نماید. در این راستا می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 

سرویسهای ارائه شده :

  • برگزاری انتخاب واحد اینترنتی.
  • اتصال به كتابخانه دیجیتال و امكان جستجو و استفاده از منابع موجود در آن.
  • ارائه سرویس اینترنت برای دانشجویان٬  كارمندان و  اعضاء هیأت علمی .
  • ارائه سرویس Dialup

طرحهای آتی :

  • افزایش خطوط Dialup به 8 خط با استفاده از خطوط پر سرعت E1 .
  • نصب تجهیزات بی سیم (Wireless) جهت ارائه سرویس اینترنت در سطح واحد.
  • ارائه سرویس VOIP .


Address : Iran - khouzestan - Dezful - Islamic Azad University Of Dezful