پنج‌شنبه, 31 مرداد 1398 English
معاونت دانشجویی

معاونت دانشجویی

 


معرفی معاونت دانشجویی

از وظایف عمده حوزه معاونت دانشجویی می توان به مسائل مختلف دانشجویان در تمامی زمینه ها اشاره کرد.


بخش های تحت پوشش و نظارت حوزه معاونت دانشجویی


1-  
اداره فارغ التحصیلان : اداره فارغ التحصیلان یکی از کلیدی ترین بخش های هر واحد دانشگاهی می باشد. وظیفه این اداره بررسی و تایید نهایی پرونده آموزشی دانشجویان بوده که پس از تایید نهایی منجر به صدور گواهی موقت فراغت از تحصیل و پس از آن صدور دانشنامه دانشجو می باشد. علاوه بر این صدور کلیه استعلامات تحصیلی درخواست شده از سازمان ها، ادارات و دانشگاه های کشور بعهده این اداره می باشد. علاوه بر آن، صدور ریزنمرات و تایید دانشجویان ممتاز به منظور ادامه تحصیل بدون شرکت در آزمون مقاطع بالاتر تحصیلی از وظایف این حوزه می باشد. از بدو تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی تا کنون، حدود پنجاه هزار نفر دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته فارغ التحصیل شده اند. هم اینک سرپرستی این اداره به عهده خانم مریم فرزادیان می باشد.

2-   حوزه نظام وظیفه : وظیفه این اداره بررسی وضعیت مشمولی پذیرفته شدگان پسر و صدور معافیت تحصیلی می باشد. همچنین بررسی وضعیت سنوات تحصیلی دانشجویان پسر به منظور تمدید و یا ابطال معافیت تحصیلی و معرفی دانشجویان فارغ التحصیل یا اخراجی و انصرافی به حوزه نظام وظیفه نیروی انتظامی به عهده این اداره می باشد. سرپرستی این حوزه در حال حاضر به عهده آقای مهندس محمد کاظم جلیلیان می باشد.

3-   اداره تغذیه : وظیفه این اداره نظارت بر سلف سرویس دانشجویی و کارکنان واحد و پخت یک وعده غذای گرم در روز می باشد. صدور کارت الکترونیکی تغذیه برای دانشجویان، اساتید و کارکنان واحد از وظایف این حوزه می باشد. در حال حاضر بطور متوسط حدود 1500 پرس غذای گرم در روز در این بخش طبخ و توزیع می شود. دو سالن سلف سرویس برادران به مساحت تقریبی 1500 مترمربع و خواهران به مساحت تقریبی 700 مترمربع با دو بوفه دانشجویی مجزا در هر سالن سلف سرویس و همچنین امکان اتصال دانشجویان به سرویس اینترنت پرسرعت بی سیم در سالن های سلف سرویس از جمله امکانات این بخش می باشد. سرپرستی این بخش در حال حاضر به عهده آقای مهرزاد فضلی نیا می باشد.

4-   اداره امور خوابگاه ها : نظارت مستقیم بر پیمانکاران متصدی اداره خوابگاه های دخترانه کوثر و پسرانه اندیشه و همچنین نظارت مستمر بر فعالیت خوابگاه های خودگران و خصوصی از وظایف این بخش می باشد. در حال حاضر یک مجتمع خوابگاهی دخترانه واقع در کوی آزادگان با ظرفیت 1000 نفر و یک مجتمع خوابگاهی پسرانه در کوی اندیشه با ظرفیت 580 نفر تحت مالکیت دانشگاه آزاد اسلامی دزفول می باشد. مسئولیت این بخش در حال حاضر به عهده آقای محمدعلی مطهری می باشد.

5-   دفتر مشاوره : مسئولیت بررسی مشکلات دانشجویان و ارائه مشاوره تخصصی رایگان و تلاش بهمنظور رفع مشکلات متنوع این عزیزان از جمله وظایف دفتر مشاوره حوزه معاونت دانشجویی می باشد. این دفتر در تمام طول هفته با کادر مجرّب و متخصص در خدمت دانشجویان عزیز برای هرگونه مشاوره اعم از شغلی، خانوادگی، عاطفی، و ... می باشد. مسئولیت این دفتر در حال حاضر به عهده آقای علی پژهان می باشد.

6-   اداره نقل و انتقالات : بررسی درخواست دانشجویان شاغل به تحصیل در واحد دزفول به منظور اخذ مهمانی و یا انتقال دائم به سایر واحد های دانشگاهی به عهده این اداره می باشد. مسئولیت این بخش در حال حاضر به عهده آقای مهندس علی حمیدی راد می باشد.

7-   اداره فوق برنامه و تربیت بدنی : تشکیل تیم های ورزشی، نظارت و مسئولیت بر برگزاری کلیه مسابقات درون واحد و خارج از واحد به عهده این بخش می باشد. در حال حاضر مسئولیت این بخش به عهده آقای محمد علی ایزدیان می باشد.

8-   سرویس های ایاب ذهاب : عقد قرار داد با سازمان اتوبوسرانی شهرستان دزفول و نظارت مستمر بر فعالیت سرویس های ایاب و ذهاب به طور مستقیم تحت نظارت مدیر دانشجویی واحد می باشد. در حال حاضر پنج سرویس ایاب ذهاب برای تردد دانشجویان از خوابگاه های اندیشه و کوثر به دانشگاه و بالعکس  و همچنین تردد دانشجویان بین سایت اصلی دانشگاه و پردیس آزادگان تحت نظارت این حوزه می باشد.

9-   مراسم های دانشجویی : برگزاری جشن های فارغ التحصیلی برای دانشجویان و همچنین برگزاری مراسم معارفه و جلسات توجیهی برای دانشجویان جدید الورود به عهده حوزه معاونت دانشجویی می باشد که بطور مستقیم تحت نظارت معاونت و مدیریت دانشجویی می باشد.


برنامه های جاری حوزه معاونت دانشجویی

در حال حاضر ، راه اندازی فاز دوم بایگانی مکانیزه فارغ التحصیلان از طریق تدارکات واحد در دست اقدام می باشد. همچنین بهینه سازی خوابگاه دخترانه کوثر از لحاظ سیستم آب و فاضلاب و تعویض شیرآلات و نرمیم نقاط آسیب دیده در دست اقدام می باشد.

برنامه های آینده حوزه معاونت دانشجویی

1- تهیه نرم افزار جامع اتوماسیون فارغ التحصیلان و تشکیل پایگاه داده های مکانیزه کامپیوتری به منظور افزایش سرعت عمل و کاهش فضای بایگانی راکد

2- تغییر محل دفتر مشاوره از ساختمان فنی مهندسی به ساختمان رفاهی و محل فعلی اداره اموال

3- تجهیز خوابگاه دخترانه کوثر به سیستم اینترنت پرسرعت بی سیم

4- مرمت و بازسازی بلوک های 1، 5 و 6 خوابگاه دانشجویی کوثر

5- احداث شهرک خوابگاهی در مجتمع بیست هکتاری واقع در مهرشهر دزفول

 

 معاون دانشجویی واحد دزفول


 ردیف

نام و نام خانوادگی 

مدرک و رشته تحصیلی 

 1

  آقای مسعود خرمندپور    دوره كارشناسی ارشد زبان و ادبيات

 2

  دكتر سید علی فاضل زاده    دوره دکتری کشاورزی

 


دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول