پنج‌شنبه, 31 مرداد 1398 English
منوی اصلی

روابط عمومی

روابط عمومی

 

تعریف روابط عمومى

» به نام آنکه هستی، نام، از او یافت «

روابط عمومی، هنر ارزشمندی است که گـــرچه اغلب به عنوان بخشی از انجام وظایف دستگاهها وسازمانها تلقی می شود، اما رسالتی فراتر از توجیه گری صرف ودفـــــــاع محض از سیستم اداری وسازمانی دارد، بلکه باید درایجاد تعامل ســـازنده ومطلوب بین ادارات، سازمانها و ارباب رجوع ایفای نقش نماید، تا بهبود نسبی در وضعیت سازمانها، سایر بخشها وکل جامعـــــه حاصل گردد و به همیـــن جهت روابط عمومی را « هنـــر هشتم » می خواننــد، زیرا این عرصه، نیرویی می خواهد که هنـــرمندانه فعالیت کند تا هم مــــایه زینت واعتبـــار دستگــــاه و هم حـــــامی مخاطبــــان آن باشد .

روابط عمومی فعالیتی است ممتد ، مداوم و طرح‌ریزی شده كه از طریق آن ، افراد و سازمانها می‌كوشند تا تفاهم و پشتیبانی كسانی را كه با آنها سروكار دارند به دست آورند و در حقیقت بخشی از مدیریت است و در اغلب موارد نقش مغز متفكر ، قلب تپنده ، دست اجراء، پای پیشرفت، گوش شنوا، چشم بینا و زبان گویای سازمان مدیریت آن را ایفا می‌كند.

فعالیتی كه روابط عمومی انجام می‌دهد در یك كلمه «ارتباط» از دیدگاه نظری «علم» از جنبه عملی و اجرایی خود « فن» و از جنبه خلاقانه و زیبایی شناختی « هنر» است و آیینه تمام نمای سازمان و جایگاه دریافت و انتقال اطلاعات است.

روابط عمومی در حقیقت شبكه هوشیار ، بانك اطلاعات ، مغز متفكر سازمان و پل ارتباطی آن با افكار عمومی و مخاطبان خاص و عام و با نگرش ها و تمایلات و عادات و سلایق متفاوت است و باید خصلتهایی چون قانون مداری ، نظم ، شجاعت ، ابراز عقیده ، تحمل شنیدن آرای مخالفان ، احترام به حقوق فردی و اجتماعی دیگران و صداقت رشد و توسعه نماید.

روابط عمومی اعمال فلسفه، فلسفه اجتماعی، مشاور و كاركرد ارتباطی مدیریت است كه ؛ از این جهت یكی از اصلی ترین اركان برای پایه گذاری یك روابط عمومی كارآمد و مسؤولیت پذیر در دستگاه این است كه زیرنظر بالاترین مقام دستگاه و سازمان انجام وظیفه نماید.

چكیده ای از فعالیتهای روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول 

نیاز به شناخت و درك متقابل به منظور تسریع در دستیابی به مقاصد و اهداف امروز در سازمان ها و نهادها به عنوان یك اصل اساسی در مدیریت پذیرفته شده است. این ارتباط كه از آن به عنوان روابط عمومی یاد می شود یكی از مهمترین و باارزش ترین عوامل موثر در سرنوشت هر سازمان و مؤسسه محسوب می شود. در دنیای امروز روابط عمومی به عنوان عنصر قوی در ارزیابی و تقویت برنامه ها و پیشبرد اهداف سازمان ها تلقی گردیده و نقش روابط عمومی و حیطه فعالیت آن بر هیچكس پوشیده نیست، تمامی فعالان جامعه در بخش های مختلف فرهنگی، سیاسی ، اقتصادی و ... جـویای آن نوع از روابط عمومی هستند كه آنان را در طراحـی روش های معقول تعیین خط روابط عمومی نقش های گوناگونی را در جایگاه های متفاوت و شرایط متمایز از یكدیگر ایفا می كنند، اما دو نقش قابل تفكیك آن در ارتباطات درون سازمانی از میان سایر نقشها نمایان تر و مهم تر است.

با این رویكرد روابط عمومی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول در پی دستیابی به اهداف پیش بینی شده و رو به جلو گام برداشته و با برنامه ریزی راهبردی به منظور اطلاع رسانی دقیق تمام سعی و تلاش خود را بكار گرفته است. نحوه اطلاع رسانی روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول در فعالیت ها و مراسمات مختلف بشرح ذیل می باشد:

برگزاری كنكورها و آزمونها

در هنگام برگزاری كنكور و آزمون كادر روابط عمومی توسط خبر رسانی به رادیو محلی دزفول زمان و مراحل ثبت نام را به اطلاع داوطلبین می رساند و همچنین علاوه بر این به صورت حضوری و تلفنى پاسخگوی مراجعین بوده و اطلاعات مورد نیاز را به آنها ارائه می نماید.

برگزاری آزمونهای سراسری

- حضور در كمیته برگزاری آزمون و بررسی تصمیمات گرفته شده در خصوص برگزاری آزمون

- ارائه اطلاعات مربوطه به آزمون از قبیل تعداد شركت كنندگان ، رشته های تحصیلی و ... به خبرگزاریها، جراید و رادیو محلی دزفول و سایت هاى خبرى

- تعیین حوزه های امتحانی و ارائه مشخصات و آدرس محل برگزاری آزمون

- نصب راهنما و توضیحات لازم جهت حوزه های امتحانی

- تهیه تصاویر بصورت فیلم و عكس از حوزه های آزمون

- تهیه بروشوری از تاریخچه دانشگاه و ارائه آن به داوطلبین

ثبت نام

- روابط عمومی در هنگام ثبت نام ها از طریق نصب تراكت ها و تابلو های راهنمای محل ها و مراحل ثبت نام  ، مدارك مورد نیاز و محل ثبت نام به مراجعین راهنمایی های لازم را داده و همجنین علاوه بر اینها به صورت حضوری و با برپایى ایستگاه راهنماى ثبت نام ها پاسخگوی مراجعین بوده و اطلاعات مورد نیاز را به آنها ارائه می نماید. 

- تهیه كتابچه اى با عنوان ورودى هاى جدید بخوانند ( شامل تاریخچه و معرفى بخشهاى مختلف دانشگاه ، قوانین و مقررات و آئین نامه ها )

- برگزارى جلسه توجیهی دانشجویان ورودی جدید

- اجرای كل برنامه جلسه توجیهی به عهده روابط عمومی می باشد؛ از قبیل اجرا و هماهنگی مراسم، تهیه و پخش كلیپ معرفی دانشگاه، فیلمبرداری و عكاسی مراسم راهنمایی شركت كنندگان (دانشجویان ورودی جدید)

سایر فعالیتها

- مدیریت ، برنامه ریزى و برگزارى برنامه دانشجویى بوم زندگى كه در آن به معرفى چهره هاى موفق و تاثیرگذار به دانشجویان پرداخته مى شود .

- برپایى نمایشگاه هاى كتاب ، نرم افزار ، صنایع دستى و غیره به مناسبت هاى مختلف

- نصب تابلوهاى تبلیغاتى در سطح دانشگاه جهت اطلاع رسانى

- استفاده از سامانه پیام كوتاه جهت اطلاع رسانى سریع و آنى

- مسؤلیت برگزارى مراسم هاى مختلف در سالنهاى آمفى تئاتر واحد

- همایش ها مراسمات مناسبتی از قبیل جشنها، سوگواریها و كنفرانسها و ...

- در برگزاری اینگونه مراسمات روابط عمومی واحد نقش اجرایى را ایفا می كند كه برخى از این موارد شامل: هماهنگی و اجرای بخش های مختلف مراسم اطلاع رسانی ،از طریق رادیو ، نصب بنر ، تراكت های كاغذی و ... ، تصویر بردارى و عكاسی ، راهنمایی شركت كنندگان و همچنین روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول

 

در راستای خدمت رسانی و اطلاع رسانی بهتر و جامع تر به دانشجویان و مراجعین گرامی برنامه هایی در دستور كار آینده خود دارد كه اهم آنها عبارتند از:

- راه اندازى سایت اختصاصى خبر روابط عمومى دانشگاه آزاد اسلامى واحد دزفول

- بكارگیری افرادی تحت عنوان رابطین روابط عمومی در دانشكده ها با توجه به وسعت فیزیكی دانشگاه.

- پیگیری طرح استفاده از تلفن گویا و مكانیزاسیون اطلاع رسانی در واحد در سطح داخل و خارج از كشور.

- استفاده از تابلو های دیجیتال جهت اطلاع رسانی.

- استفاده از تابلوهای راهنما با شیوه و سبكهای نوین.

- برنامه مصاحبه با چهره های موفق و افراد شاخص در واحد و سطح شهر و منطقه.

- راه اندازی مجدد خبرنامه واحد كه چند وقتی است به تعویق افتاده است.

- چاپ كاتالوگ واحد به صورت سالیانه .

- تنظیم تقویم دانشگاهی روابط عمومی و اجرای برنامه های هر سال تحصیلی.

- دعوت از چهره های ماندگار و موفق در زمینه های مختلف علمی جهت ارائه سخنرانی در واحد.

- برنامه ریزی جهت برگزاری ‍"یك روز آزاد" جهت بازدید و حضور عامه مردم از دانشگاه.

- ارتباط بیش از پیش با سازمانها و نهادهای شهر و استان جهت هر چه بیشتر شناساندن دانشگاه آزاد اسلامی و فعالیت های آن و تنویر افكار عمومی.

- برگزاری سمینارها، كنفرانسها و همایشهای منطقه ای و كشوری در زمینه های مختلف فنی و مهندسی و علوم انسانی.


- تقویت و برنامه ریزى در جهت حمایت بیشتر از فعالیت هاى دانشجویى 
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول